Nyári napközis tábor Végegyházán
2005.12.05. 15:09
A Dél-alföldi Regionális Ifjúsági Tanács áprilisban hirdette meg az 5000 fő alatti települések gyermek és ifjúsági programjai című pályázatot, melyre iskolánk a "Régi idők - Új kezdetek" című programmal pályázott sikeresen. A megnyert pályázat támogatásával szerveztünk Nyári napközis tábort augusztus 22-24-e között.
Az iskola alsós munkaközössége háromnapos programot állított össze, melynek mottója: Régi idők - Új kezdetek. A hagyományos technikák megismerése mellett sok érdekességet is felfedezhettek a gyerekek, ki-ki a neki tetsző tárgyakat készíthette el. Találkozhattak rég nem látott barátokkal, osztálytársakkal, a közös játékok során más oldalról ismerhették meg egymást és önmagukat. Feledhetetlen három nap alatt talán zökkenőmentesebb lesz az iskolakezdés is.
Az első nap
Bár reggel kiadós esőben volt részünk, sokan ellátogattak a művelődési házba, mely otthont adott a programoknak. Az első nap a textilmunkáké és az agyagozásé volt. Mártáné Makai Erzsébet, Böbe néni babák készítésére tanította meg az érdeklődőket, majd az ötös fonás rejtelmeibe vezetett be bennünket. Szakálné Koltai Klára - aki a mezőkovácsházi Művelődési Ház igazgatója - pedig agyagtárgyakat készített együtt a gyerekekkel. Mindketten játszóházakat szoktak vezetni, gyakorlott munkájuk segítségével szebbnél szebb alkotások kerültek ki a diákok keze közül.
A nap végén rögtönzött kiállítást is rendeztünk az elkészített tárgyakból, s a legszebb munkákat oklevéllel jutalmaztuk.
A babakészítés legügyesebbjei: I. helyezett Lipták Edit, II. helyezett Molnár Vivien, III. helyezett Sóki Márk, a különdíjat Tataru Adrián kapta.
A legszebb agyagmunkák készítői: I. helyezett Bálint József, II. helyezett Mracskó János, III. helyezett Balog Roland, a különdíjat Majorosi Valentin kapta.
A második nap
A tegnapi naphoz hasonlóan ma is esett az eső, de közben kisütött a nap, gyönyörű szivárványívet emelve a falu felett. Talán ez volt az oka, vagy a tegnapi nap sikere: ma még több gyerek várta 9 óra előtt a programok kezdetét. Először is kisétáltunk a szomszédos ligetbe, ahol "köcsögbokrot" készítettünk a behozott csuprokból. Díszítés közben különösen a festett edények díszítését figyeltük meg, hiszen a délelőtt egyik feladata agyagcserepek festése, díszítése volt. A tegnapi babakészítést is lehetett folytatni, ma pólyásbabát készítettünk. Volt aki a tegnapi ötösfonást folytatta. A meglepetés Kovalik Angéla arcfestő érkezése volt, aki a legkülönbözőbb figurákká varázsolta a gyerekek arcát, nagy sikert aratva. Olyan sokan jelentkeztek arcfestésre, hogy a foglalkozások végeztével népi játékok tanulásával, eljátszásával múlattuk az időt.
Természetesen az elkészített munkákból most is kiállítást rendeztünk, s oklevelek is gazdára találtak.
A legszebb agyagcserepek készítői: Domokos Kinga /I. hely/, Tóth Bettina /II. hely/, Lipták Edit /III. hely/, Kurucz Alexandra /különdíj/.
Pólyásbabakészítésben jeleskedtek: Kunos Enikő /I. hely/, Bálint József /II. hely/, Balogh Edina /III. hely/, Császár Vivien /különdíj/.
Ezen a napon délután újra találkoztunk. Vendégünk Birtyikné Kinyó Mónika népi bőrtárgy készítő volt, aki hagyományos motívumokkal díszített, bőrből készült használati tárgyakat mutatott nekünk. Köztük nyakba akasztható erszényt és tolltartót is, melyek elkészítésére megtanított bennünket. A nagy figyelmet és türelmet igénylő munkában Mónika segítségével nagyon szép tárgyakat készítettek a gyerekek.
Köztük a legszebbek készítői: Balogh Edina, Mráz János, Szemerédi Mónika és Császár Vivien.
A nap végén mindenki hazavihette az általa készített tárgyakat, hogy emlékeztessen az együtt eltöltött órákra.
A harmadik nap
Erre a napra kirándulást terveztünk Mezőhegyesre, s mivel lógott az eső lába, vonattal mentünk. Ez is nagy élmény volt, mert mint kiderült, volt a kicsik között, aki nem ült még vonaton.
Mezőhegyesen az Állami Ménesbirtok területén tettünk látogatást, ahol megnéztük az istállót, a Kocsimúzeumot, a Lovardát, s közben Emese néni segítségével sok mindent megtudtunk a Ménesbirtok történetéből, a Nonius lovakról. A 200 éves, hatalmas platánfa átölelése után városnéző kocsikázásra indultunk, illetve lovagoltunk.
A sok mozgástól bizony megéheztünk. A Nonius szálló éttermében ebédeltünk meg, majd még fagyizni is elmentünk. Jól esett utána a séta a vonatig. Irány haza, sajnos ez a nap is véget ér.
Úgy gondolom sikeresen zárult a három napos napközis tábor. Sok gyerek ellátogatott a foglalkozásokra, sok érdekességgel megismerkedhettünk, kedvünkre alkothattunk. Jó volt együtt lenni.
Mindehez a pályázaton nyert összeg adta a lehetőséget, de az alsós tanítók szervezése és munkája kellett a megvalósításához.
Balról jobbra: Fehérné Talpai Erika, Szántó László, Tóthné Molnálr Katalin, Prágai Ágnes, Paulik Margit /a napközi főszervezője/, Szkupeny Sándorné, Horváth Judit.
|